Bezpečnost esenciálních olejů

Bezpečnost esenciálních olejů (EO) úzce souvisí s jejich správným používáním. K tomu je potřeba osvojit si několik základních znalostí a pravidel.

K jedněm z nejdůležitějších patří toto pravidlo: esenciální oleje pořizujte jen z prověřeného zdroje, od odborníků, kteří poznají kvalitu a nemají zapotřebí oleje pančovat nebo nabízet nekvalitní EO.

Neředěné EO jsou často, ale zdaleka ne všechny, velmi agresivní zejména k lidské pokožce a sliznicím. Důležitým faktem je, že jsou nerozpustné ve vodě. Proto je třeba zabránit styku neředěných EO s pokožkou a sliznicemi, které obsahují vodu. Ve všech aromaterapeutických aplikacích se pracuje s EO zředěnými (většinou do 2%). Ředidly jsou při inhalacích vzduch, v kosmetických přípravcích rostlinné oleje nebo speciální emulgátory.

V praxi to znamená, že před použitím konkrétního EO je dobré vyhledat si maximum informací, neboť některé EO jsou nevhodné k užití buď všeobecně, anebo pro určitou skupinu možných uživatelů.

Těhotenství

V těhotenství a v průběhu kojení se vyhněte těmto EO: anýzu, bříze, cassii, cypřišikafrulemongrassulibavce, mrkvovým semenům, myrze, myrtě, oreganu, petrželi, pelyňku, řebříčku, saturejce, semenům kopru, skořicišalvěji, vratiči, túji,  yzopu,.

Před kosmetickou aplikací je dobré si přípravek vyzkoušet na malé plošce pokožky, zda nedochází k podráždění.

Masáže

Tyto EO mohou iritovat pokožku a ve vyšší koncentraci nejsou vhodné pro masáže a vtírání do kůže: anýz, bazalka posvátná, skořice, hřebíček, citronella, fenykl, česnek, zázvor, vavřín, meduňka, oregano, černý pepř, saturejka, tymián a jedle.

Světlocitliví

Při použití EO zvyšujících fotosenzibilitu, je dobré vyhýbat se přímému slunečnímu záření. Jedná se o tyto EO:  angelika, bergamot, pomeranč hořký, kmín, grapefruit, citron, limeta, mandarinka, petitgrain a tangerinka.

Astmatici

Některé EO dráždí sliznice a nejsou proto vhodné pro astmatiky a pro lidi s dýchacími potížemi. Tyto silice většinou sliznice vysušují a oteplují. Jedná se o tyto EO: bayskořice, hřebíček, lemongrass, máta peprná a tymián.

Lázeň

Pokud si chcete neředěný EO přidat do koupele, je potřeba mít na zřeteli výše zmíněnou nerozpustnost EO ve vodě. Protože EO jsou až na pár výjimek lehčí než voda, výsledkem bude, že kapky EO budou plavat na hladině. A neředěné mohou přijít do styku s pokožkou.

Kloktání

Pokud chceme použít EO ke kloktání, je třeba těsně před použitím směs EO s vodou důkladně protřepat. Vhodnější pro naředění je například Aloe vera gel.

Dětská aromaterapie

U dětí do 18měsíců používejte pouze 1 kapku do vaničky, u dětí do 18měsíců používejte pouze ¼ dávky pro dospělé, u dětí od 3 do 6ti let používejte pouze ½ dávky pro dospělé.

EO skladuje dobře uzavřené mimo dosah dětí.

Inhalaci u dětí provádějte pouze 7 min.

Před každým lokálním použitím proveďte test snášenlivosti na malé plošce kůže.

Vnitřní použití

Obecně tento způsob použití nedoporučujeme. Zejména proto, že může dojít k poškození sliznic nebo vnitřních orgánů. Některé EO totiž mohou obsahovat složky, které mohou poškozovat játra, ledviny nebo močové cesty.

Jediným přípustným způsobem je použít EO jako ochucovadla do pokrmů, kdy se EO v podstatě pokrmem zředí. Pro tento účel používejte jen vysoce kvalitní EO.

Více o vnitřním užití esenciálních olejů najdete v našem článku ZDE.