Kvalita esenciálních olejů

Kvalita je v tomto oboru velmi často diskutovaná otázka a to proto, že jediný přístupný způsob hodnocení a srovnávání je toliko našimi smysly, což je metoda subjektivní. Odlišné variety barvy a vůně u téhož druhu esenciálního oleje nemusejí o kvalitě nic vypovídat, a ani intenzita vůně není směrodatná, zejména je-li přírodní silice nahrazena synteticky připravenou parfémovou vůní, kde bývá zdůrazňována zejména vonná složka.

Vůně a též chemické složení téhož druhu silice se může lišit podle roku sklizně matečné rostliny, půdních a klimatických podmínek a také podle způsobu (metody) získávání silice z rostliny. Též cena není směrodatná, nemusí vždy platit, čím dražší tím kvalitnější.

Pro spotřebitele je především podstatné uvědomit si, že esenciální olej neboli přírodní silice je něco zcela diametrálně odlišného od výrobku zvaného vonný olej. Vonné (syntetické) oleje, které jsou vhodné do parfémů, kosmetiky apod., nemohou nikdy nahradit pravé přírodní oleje. Přírodní silice, díky svému chemickému složení vykazují mnohačetné terapeutické účinky, což o vonných olejích rozhodně říci nelze. Tímto nechceme vonné oleje zatracovat, mají na trhu své místo, ale je dobré si uvědomit tento zásadní rozdíl.

Zákazník při svém výběru by měl spoléhat nejen na to, co prodejce uvádí, ale též na svůj selský rozum. Pak by měl bez problému poznat, že například nabízený esenciální olej s vůní manga, banánu, višně atd. je nesmysl. Z višně ani banánu (v podstatě z žádného ovoce kromě citrusů) nelze přírodní silici získat. Rovněž označování vonný olej přírodní je zavádějící. Zahrnovat vonné oleje pod křídla aromaterapie je nehorázné klamání zákazníka. Klamáním je rovněž ředění olejů bez dostatečného označení na štítku, míchání přírodních silic s vonnými oleji apod.

Naše firma nakupuje oleje od evropských i mimoevropských dodavatelů, vždy renomovaných a důsledně prověřených. Striktně rozlišujeme mezi tím, co je přírodní a co ne. Ke všem výrobkům existují bezpečnostní listy, technické specifikace, analytické certifikáty a deklarace alergenů.

Oleje splňují veškeré současné legislativní požadavky, jsou skladovány v čistých klimatizovaných prostorách. K dispozici je neustále prakticky kompletní sortiment, který stále rozšiřujeme.