Petra Buzková
21. srpna

Rozdíl mezi esenciálními a vonnými oleji

Kdo se zajímá o vonné látky musí být zmaten. V článcích na internetu i v magazínech se to ve spojitosti s vůněmi jen hemží výrazy olej esenciální, vonný, přírodní, éterický, rostlinný nebo silice atd. Trpím-li lupenkou, hledám éterický olej nebo silici? Chci-li provonět byt, koupím raději olej vonný nebo esenciální? A co teprv oleje užitečné v kuchyni: olivový nebudu váhat použít, ale levandulový? Olej jako olej?

Odborně řečeno se jedná o kapalinu tvořenou hydrofobními (tedy vodu odpuzujícími) uhlovodíky. Technické oleje z ropných produktů nechme stranou. Nás zajímají rostlinné oleje, což jsou oleje získávané různými metodami z různých částí rostlin. Slunečnicový, sezamový, levandulový nebo řepkový – všechny jsou oleji rostlinnými, přesto ale tušíme, že je mezi nimi rozdíl. Rád bych vše uspořádal tak, jak to alespoň u naší značky Phytos vidíme a chápeme my, kteří s těmito látkami denně pracujeme.

Uvedl jsem sice, že rostlinné oleje jsou všechny oleje původem z rostlin. S tímto pojmenováním se často setkáváme v obchodech a míní se tím oleje pro kuchyňské použití. Pro nás je ale podstatné, že tyto produkty nemají (anebo mají jen okrajově) terapeutické využití. Naopak na esenciálním oleji řízky neusmažíme, zato při ošetření ekzému nám např. lněný olej poslouží dobře. A pak tu máme třetí skupinu, oleje vonné, připravené z přírodních zdrojů, ale samy o sobě se v přírodě nevyskytující. Podíváme se na jednotlivé skupiny blíže.

Rostlinné oleje

Oleje, které známe z kuchyně, jako slunečnicový nebo řepkový, ale i mandlový či jojobový, které mají užití v kosmetice, jsou získávány téměř výhradně ze semen.

Esenciální oleje

Levandulový, eukalyptový, skořicový a jiné, označujeme jako esenciální neboli éterické oleje či silice. V semenech, kůře, listech, květech i stoncích rostlin jsou obsaženy unikátní aromatické látky, které jsou získávány buď enfleuráží (nejstarší způsob, kdy části rostlin jsou kladeny do studeného oleje a postupně uvolňují žádané látky), destilací vodní parou (nejužívanější metoda v současnosti), extrakcí rozpouštědlem (tak se získávají tzv. absolutní oleje) anebo složitou, ale velmi citlivou metodou superkritické extrakce oxidem uhličitým.

Tyto silně koncentrované komplexní látky s multifunkčními vlastnostmi mají na rozdíl od rostlinných olejů rozličné terapeutické využití. Jejich vlastnosti se projevují ve třech rovinách. Především ovlivňují naše emoce, psychiku a náladu. Již při prvním kontaktu poznáme zda pozitivně či negativně.

Dále disponují vnitřními funkčními vlastnostmi, které mohou ovlivňovat činnost vnitřních orgánů, jednak disponují vnějšími funkčními vlastnostmi jako například antivirovým, antimikrobiálním, antiseptickým, fungicidním nebo repelentním účinkem. Tyto komplexní vlastnosti činí z esenciálních olejů zcela unikátní látky, pro které jsou nazývány srdcem nebo podstatou rostlin.

Vonné oleje

Vonnými oleji rozumíme oleje uměle připravené, byť jejich složkami mohou být i látky pocházejí z přírodních zdrojů. Zde najdeme vůně, které se v přírodě nevyskytují nebo je nelze z přírodních materiálů získat. Například z lesní jahody, jablka nebo rybízu esenciální olej získat nelze, ale lze je nahradit synteticky. Mezi vonnými oleji můžeme také najít subtituce drahých přírodních olejů jako je růže, jasmín a jiné.

[Fancy_Facebook_Comments]