Petra Buzková
19. září

Běžný problém nachlazení

Budou to přibližně dva týdny, kdy jsem častěji cítil únavu, začal neustále posmrkávat, pokašlávat – prostě nebyl jsem ve své kůži. Jasně, podzim. Takže klasické podzimní nachlazení. Přichází každý rok, sice nejde o život, ale je nepříjemné. Nicméně až dnes jsem si položil dvě otázky: co to vlastně nachlazení je a dá se mu nějak předcházet i za pomoci aromaterapie?

Příčina nachlazení

Stejně jako v češtině, tak i v angličtině (cold) nebo v němčině (Erkältung) je tahle otravná nemoc odvozena od chladu. Babička vždycky říkávala, ať se pořádně oblékám, nebo nachladnu. Pravda je ovšem taková, že nachlazení způsobuje celá skupina virů, nejčastěji rhinoviry. Některé z nich jsou sezónní a vyhovuje jim vlhké a studené prostředí – přesně takové, jaké panuje teď venku. Teplé oblečení nás sice zahřeje, ale od všudypřítomných mikroorganismů rozhodně neochrání. Jenže co s tím?

Dobrých rad známe spoustu

Vzpomenul jsem slova babičky, i vy jste jistě slýchávali nebo slýcháváte nějaké rady. Kloktání solného roztoku na bolest v krku, pití čaje s medem a rozpuštěným máslem, anebo s medem a rumem proti horečce. K večeři silný drůbeží vývar a jako dezert strouhaný křen. Cibulový vývar, ořechový vývar, kysané zelí s česnekem… A tak dál, a tak dál. Současná medicína říká, že nachlazení se vlastně léčit nedá, pouze jeho symptomy, a že průměrný člověk jím trpí průměrně třikrát ročně. Navíc se jedná o kapénkovou infekci, tudíž se velmi snadno šíří v uzavřených prostorech s velkou koncetrací lidí: typicky ve školních třídách, kancelářích a dopravních prostředcích. Nevím jak vy, ale těmto místům se ani já, ani děti během podzimu vyhnout nedokážeme.

Nachlazení a aromaterapie

Kromě zmíněných rad jak vyzrát na nachlazení, je určitě dobré dát prostor příznivým účinkům některých rostlin. S uvolněním nosních dutin mi spolehlivě pomůže pár kapek eukalyptu a mateřídoušky na polštář. Určitě chcete dodat: a co máta? Nebo tea tree? Máte pravdu, ale velkým objevem je pro mně niaouli. Patří do stejného rodu jako čajovník, tedy zmíněný tea tree, domácí je v Austrálii, Tasmánii a na Madagaskaru, a kromě napomáhání vykašlávání nebo úlevě při bolestech hlavy, je také antidepresivní a antiseptický. Možná je zbytečné dodávat, že vhodný je též citron, zázvor nebo borovice.

Pomoc od zlodějů

Určitě neuškodí jednotlivé esence míchat, neboť jejich specifické účinky se pak vhodně doplní. Prozradím vám recept na jeden takový “blend”, který mě zaujal nejen svým složením, ale rovněž svým příběhem. V anglosaském světě je tato směs doslova legendární a každý, kdo tam jen něco málo slyšel o aromaterapii, setkal se s esenciálním olejem “Zloději”. Zní to podivně? Tak poslouchejte.

V 15. století řádil v Evropě mor. A protože v jeho důsledku mimo jiné váznul obchod, rozhodla se skupina čtyř francouzských zkrachovalých obchodníků s kořením řešit živobytí po svém. Věřili, že když se potřou směsí olejů, octa a různých bylin, budou před morem ochráněni. Beze strachu pak vstupovali do domů, kde udeřila černá smrt a tam – kradli. Prý to fungovalo dokonale, než se o recepturu zázračné směsi začal zajímat král a kořeněné zloděje nechal zatknout. Díky vyzrazení složení se ale dostali na svobodu. Jestliže zloděje uchránila před morem, pak určitě musí fungovat na nachlazení. A teď onen (už nikoliv tajný) recept:

Esenciální olej Zloději

10 kapek hřebíčku, 9 kapek citrónu, 5 kapek skořice, 4 kapky eukalyptu a 3 kapky rozmarýnu


Při nachlazení vyzkoušejte gripol

Speciální směs esenciálních olejů, která díky synergickému působení silic je určená jak k prevenci, tak i při vlastní nemoci.

[Fancy_Facebook_Comments]