Petra Buzková
20. října

Den stromů

Každý si asi dokáže představit, proč jsou stromy a lesy důležité pro naši planetu. Ze školy si jistě pamatujeme jejich roli v koloběhu vody, kyslíku a uhlíku. Život na Zemi by beze stromů prostě vypadal jinak. Necháme-li stranou ekologii a biologii, mají tyhle vyšší rostliny také obrovský kulturní význam. Nejenže sloužily jako první významný zdroj energie a jako obnovitelný konstrukční materiál (a mnohdy slouží i dnes). Stromy jsou navíc odedávna duchovním symbolem, orientačními body, plody některých druhů zdrojem potravy – a dalo by se pokračovat dál. Právě na jejich podstatnou roli v životě člověka upozorňuje Den stromů, který u nás připadá na 20. října.

20. říjen. Svátek slaví Vendelín. A stromy!

Den stromů se totiž slaví celosvětově od roku 1951, kdy Organizace pro výživu a zemědělství OSN doporučila členským státům tento svátek oslavovat, a to v době, kdy je to lokálně příhodné. V České republice je tím dnem právě 20. říjen, neboť začínající podzim je nejvhodnějším obdobím pro sázení stromů. Navíc je v tento čas estetická hodnota lesů největší: právě teď hýří naše krajina tisíci odstíny barev.

Příběh Dne stromů

Možná vás překvapí, že svátek stromů v tento den připomínáme teprve od roku 2000. A od roku 2002 je pak Nadací Partnerství vyhlašován Strom roku, vítěz ankety hledající nejoblíbenější strom, který spojuje lidi z okolí, posiluje místní komunity a pomáhá budovat vztah lidí k přírodě. Nicméně tradice zájmu a péče o stromy je samozřejmě mnohem delší. První Den stromů u nás oslavil Svaz spolků okrašlovacích už v dubnu 1906 hromadným sázením hned v několika městech a obcích v Čechách.

Právě okrašlovací spolky sehrály důležitou úlohu v péči o stromy a kulturní krajinu v 19. století. Ale nejen lidové spolky. Už v roce 1804 otevřel hrabě Jan Rudolf Chotek, tehdejší český nejvyšší purkrabí, Královskou oboru v Praze veřejnosti. Pražská Stromovka je tak jedním z nejstarších veřejných parků na světě.

Staré a posvátné stromy a háje se samozřejmě uctívaly od nepaměti a všude po světě. Už ze 16. století je doložen svátek sázení stromů ve španělské vesnici Mondonedo. Dodnes tam stojí lipový a jírovcový háj zvaný Alameda de los Remedios. Z hromadného sázení stromů se ale skutečný hit podařilo udělat novináři a ochránci přírody Juliu Sterling Mortonovi z americké Nebrasky. Při prvních oslavách v roce 1872 se vysadilo víc než milion stromů a od té doby se The Arbor Day (čili Den stromů) šířil po celých Spojených státech.

Potřeste si se stromy větví

Pokud zrovna nemůžete nějaký ten strom zasadit, zkuste se třeba jen tak projít lesem nebo parkem. Anebo se večer klidně usaďte do křesla, zapalte svíčku pod aroma lampou a vnímejte vůni některé dřeviny.

Nádherně voní cypřiš nebo jalovec. Navíc, čistě přírodní silice mají také blahodárné terapeutické účinky. Kupříkladu cedr harmonizuje a zmírňuje psychické napětí, březová silice pomáhá při nachlazení a ulevuje od bolesti, podobně lipový květ ulehčuje organismu při chřipce, nachlazení a prohřívá.

A když už budete sedět v křesle a rozjímat o stromech, zalistujte v knížce Jeana Giona Muž, který sázel stromy: „Když přišel na místo, které si předem vybral, zarazil železnou tyč do země. Udělal tak vždycky dolík, vložil do něj žalud a potom zahrnul důlek hlínou. Sázel duby. Zeptal jsem se ho, jestli mu ten pozemek patří. Řekl, že ne. Ptal jsem se, zda ví, komu patří. Ale nevěděl. Předpokládal, že je to obecní pozemek nebo že možná patří lidem, kteří o něj nestojí. Nestaral se o to, aby poznal majitele. Pečlivě vysázel svých sto žaludů.”

[Fancy_Facebook_Comments]