Petra Buzková
11. ledna

Jak na přírodní kosmetiku

Čím dál víc lidí se snaží experimentovat s přírodní kosmetikou a nejrůznější přípravky vyrábějí sami. Stojí to sice víc úsilí než koupit konvenční preparát v obchodě, to ale vyváží nesporné výhody. V domácím mýdlu nenajdete žádné umělé chemické látky, krém si připravíte takříkajíc na tělo, koupelovou sůl namícháte tak, jak vám nejvíc voní. Samozřejmě že nejlépe se člověk učí praktickou zkušeností, ale rada zběhlejších se cení. Kniha americké autorky Shannon Buckové Přírodní kosmetika, kterou vám chci představit, vás metodami a praxí domácí výroby kosmetiky perfektně provede.

Kdo je Shannon Bucková

Český překlad sice vyšel v edici Jak na to nakladatelství Metafora už před dvěma lety, v knihkupectvích se dá sehnat i dnes. Zmíněná autorka zpracovala přehledně a erudovaně své dlouholeté zkušenosti. Ty mají svůj počátek v době, kdy její malý syn trpěl častými ekzémy a vyrážkami. Začala pátrat v množství éterických olejů, až nalezla ten správný, který citlivé pokožce jejího potomka vyhovoval. Časem se z nutnosti stala vášeň: další krok vedl k domácím mýdlům, šamponům, aromasměsím… Pak Shannon začala psát blog, pokud ovládáte angličtinu, určitě její stránku navštivte. A vše završila studiem aromaterapie a éterických olejů na Bastyr University ve státě Washington.

Co všechno v knize najdete

Kniha Přírodní kosmetika je členěna do šesti oddílů, přičemž první dva jsou všeobecné, další obsahují konkrétní rady a recepty podle typu kosmetiky. Nejprve se seznámíte s přísadami. Jaké jsou druhy přírodních másel? Který základní olej se nejlépe hodí do směsí pečujících o vlasy? Jaké možné terapeutické účinky mají různé éterické oleje? Těch je zde popsáno skoro devadesát druhů! Každou kapitolu uzavírá přehledná tabulka vlastností, trvanlivosti a vhodných způsobů použití každé ingredience. Další část podrobně popisuje nástroje a pomůcky, které budete k výrobě domácí kosmetiky potřebovat.

Spousta inspirace

Větší část publikace ale zabírají receptury rozdělené podle druhu kosmetiky: přírodní šampony; péče o pleť; péče o pokožku; parfémy. Každý recept začíná stručnou charakteristikou výsledného produktu (např. “Toto sérum spravuje roztřepené konečky vlasů a nepříjemné kudrliny mění v měkké, hedvábné vlasy.”). Následuje přesný poměr ingrediencí a výstižný postup. Nechybí ani různé triky a vychytávky. Víte například, jak zabránit žluknutí bylinného oleje? Nebo že citrusové éterické oleje je vhodné skladovat v chladničce, protože mají tendenci oxidovat? Že majonéza je skvělý kondicionér?

Ať už jste ve výrobě domácí kosmetiky úplná začátečnice, anebo jsou již vaše přírodní mýdla či krémy šlágrem v rodině a mezi přáteli, kniha Shannon Buckové se vám stane skvělým pomocníkem a rádcem.

Shannon Bucková: Přírodní kosmetika. Jak na to, Metafora, Praha 2015

[Fancy_Facebook_Comments]