Petra Buzková
30. října

Kadidlo, vzácný dar přírody

Kadidlo, to není jen charakteristická vůně provázející návštěvu kostela. Do křesťanské liturgie se dostalo díky mnohem, mnohem dávnějšímu užívání. Lidé totiž odnepaměti tušili, jaké bohatství se v téhle zlatohnědé pryskyřici skrývá. V současnosti se kadidlo dostává také do hledáčku vědců, neboť se ukazují jeho přesvědčivé účinky v léčbě bolesti, artritidy nebo zmírňování vedlejších účinků chemoterapie. Jaký příběh nám tedy kadidlo vypráví?

Dávný posvátný strom

Vonná pryskyřice se získává naříznutím kůry stromu kadidlovníku, který je doma na Arabském poloostrově a v severním Somálsku. Přibližně v téhle oblasti vznikaly první civilizace, které výrazně vonící látku užívali nejen k přehlušení různých pachů, ale také z důvodů hygienických. Naši dávní předci správně vycítili silné antiseptické účinky kadidla, staří Egypťané jej používali jako jednu z ingrediencí balzamovacích směsí. Velkou roli hrál rovněž magický charakter: věřilo se, že kadidlo zahání zlé duchy. Pokud budeme zlými duchy chápat chmurné, temné nálady, pak funguje i dnes. Antidepresivní, úzkost zmenšující účinky kadidla jsou popsány nejen studiemi, ale zejména zkušeností mnoha lidí.

Bohatství kadidla

Starověký svět si kadidla vážil natolik, že v žebříčku peněžní hodnoty stálo výš než zlato. Svědčí o tom ostatně jeden z nejznámějších biblických příběhů. Hádejte, co přinesli Tři králové právě narozenému Ježíši? Přesně tak, kadidlo. Ale dost už historie, tahle vonná substance je cenná především díky svým vlastnostem. Kadidlo přináší klid, čistotu a spojení s bohy.

Nejvzácnější kadidlo se získává v Ománu z divoce rostoucích stromů druhu kadidlovníku pravého, latinsky Boswellia sacra. Typická žlutohnědá až zlatá zrna či krystaly vznikají zasycháním mízy, kadidlo je tak doslova krví těchto stromů.

Kromě stovek různých aromatických a éterických látek obsahuje takzvané kyseliny bosweliové, nadějné látky mnoha lékařských výzkumů. Ukazuje se totiž, že působí v limbickém systému mozku, evolučně velmi staré struktuře, která se podílí na emocích, chování, dlouhodobé paměti nebo čichu. V psychické rovině zmírňuje úzkosti, efekt má v léčbě depresí, ale také podporuje soustředění, pomáhá v naladění k meditaci, pročišťuje myšlenky, zjasňuje mysl.

Mysl i tělo

Kombinace obsažených látek nýbrž působí i na různé tělesné projevy, již jsme zmínili úspěchy při léčbě artritidy. Pokud chápeme bolest jako mezní stav vychýlené rovnováhy těla a duše, i zde kadidlo pomáhá. Zpomaluje a prohlubuje dýchání, takže vliv bude mít u problémů s dýchacím ústrojím, zejména při léčbě astmatu. Tisíciletími prověřené jsou hojivé, antiseptické a antibakteriální účinky. Berberské kmeny v pouštních oblastech Blízkého a Středního Východu dodnes nedají na kadidlo dopustit jako na základní výbavu své domácí lékárničky.

V duchovní či spirituální oblasti kadidlo povznáší, otevírá čakry, zejména korunní a solar-plexu, které jsou spojeny s emocemi, životní energií a propojují fyzické tělo s duchovní úrovní. Zejména spojení tělesného, fyzického s povznášejícím, duchovním, je patrné v pradávném způsobu užívání této substance. Kadidlo bylo na jednu stranu božskou, spirituální matérií, na druhou ale sloužilo čistě prakticky, hygienicky.

Praktické užití

Pokud náhodou patříte k těm, kteří se raději drží při zemi a hledají ve věcech onen praktický užitek, pak i vám má kadidlo co nabídnout. Antibakteriální účinky esenciálního oleje zhodnotíte v domácích čisticích prostředcích, nahradíte jím spousty chemie. Používá se také v domácí kosmetice, ať už jako součást hojivých či pleťových krémů proti projevům stárnutí, v léčivých zubních pastách, anebo v trendy niche parfémech.

Na co si dát pozor

Samozřejmě, že všechny tyto přednosti výrazně zvyšují po kadidle poptávku. A kde je poptávka, tam se ji mnozí snaží uspokojit za každou cenu. Existuje asi dvacet druhů kadidlovníku, nicméně pro aromaterapeutické použití se víceméně hodí jen čtyři: jmenovaný a vysoce ceněný ománský kadidlovník pravý, sacra, dále indická serrata, neglecta a papyrifera.

Tradičním postupem získávání pryskyřice je sběr dvakrát ročně z kmene divoce rostoucích stromů, ovšem dnes se setkáte i s průmyslovým, nutno podotknout necitlivým sběrem z uměle pěstovaných hájů, které neposkytují tak kvalitní kadidlo. Další záludností jsou takzvané vonné oleje, které ale rozhodně nelze ztotožňovat s esenciálními oleji. Ovšem i mezi esenciálním olejem a čistou pryskyřicí je rozdíl – ani ne tak v kvalitě, jako v terapeutickém užití.

A jak se v nabídce vyznat

Pryskyřice totiž na rozdíl od esenciálního oleje obsahuje kyseliny bosweliové, o kterých byla již řeč. Používá se k vykuřování, působí velmi silně a spíše se hodí k meditacím a duchovním toulkám. Skvělou zkušenost mám s těmito krystaly od Phytos.

Jemnější a zklidňující účinky má esenciální olej Kadidlovník frereana. K přímé aplikaci na pokožku je výborný hydrolát kadidla, což je vedlejší produkt parní destilace pryskyřice, při které vzniká esenciální olej. Mohlo by se zdát, že jde o jakýsi zbytek, odpad, ale obsahuje mnoho účinných látek, jenže v jiném poměru než čistá silice. Obecně jsou hydroláty, neboli florální vody, velmi jemné a citlivé.

V klidu se ponořte

Každopádně, záleží vždy na vás a vašem záměru, čeho společně s kadidlem chcete dosáhnout. Pamatujte ale, že účinky budou rozmanité nejen v závislosti na druhu, způsobu užití, ale i okolnostech, za jakých se společně do jeho vůně ponoříte. „Kadidlo je tajemstvím smrti, lásky, vůně a oběti. Tajemství krásy, která nezná žádného účelu, nýbrž stoupá svobodně vzhůru; tajemství lásky, která hoří a spaluje se a prochází smrtí. A čím více miluje, tím více je také obětí a vůně vychází ze stravujícího ohně,“ říkal Guardini.


Kadidlovník pravý

100% esenciální olej

[Fancy_Facebook_Comments]