Vladimír Velart
majitel PHYTOS
16. listopadu

Manuka – novozélandský zázrak

Strom manuka (Leptospermum scoparium) rostoucí na Novém Zélandu a jeho přínos pro zdraví znali Maorové po staletí, zejména však ve formě medu.

S příchodem nových technologií se z listů a větviček začal vyrábět i esenciální olej, který jak se ukázalo má rovněž obrovský léčebný potenciál,  kterým převyšuje (překonává) známý australský Tea Tree podle dostupných údajů až 30x.

Spektrum vlastností manukového  esenciálního oleje je tak široké, že lze o něm prohlásit, že je to olej univerzální, že je to olej „na všechno“. Posuďte sami:

  1. Vysoce účinný při houbovém a plísňovém onemocnění nohou. Pár kapek na postižené místo 2xdenně, poté navléci ponožky, aby se olej tak rychle nevypařil. Další alternativou je koupel nohou v teplé vodě s přidáním několika kapek manuky po dobu cca 20min.
  2. Strom manuka byl po staletí využíván domorodci kvůli své schopnosti ulevovat od bolestí kloubů a svalů.Protizánětlivé vlastnosti esenciálního oleje manuka jsou dobře známy a mohou pomoci zmírnit řadu typů svalových a revmatických bolestí.

Ošetřit bolesti kloubů a svalů lze tím, že zředíte manukový olej vhodným nosným olejem a tak si připravíte  příjemný a  uklidňující masážní olej.

Alternativně můžete vychutnat dobrodiní manuky tím, že do koupele několikrát týdně nebo v případě potřeby přidáte osm až deset kapek esenciálního oleje manuka.

  1. Manukový esenciální olej je účinný a bezpečný prostředek na jakékoliv kousnutí nebo bodnutí hmyzem, které vy a vaše rodina zažijete. Olej je třeba aplikovat co nejdříve.
  2. Stejně jako jsou přínosy manuky pro naše fyzično, i v aromaterapii si získává své místo pro svou schopnost příznivě ovlivňovat pocity strachu, stresu, úzkosti. Podle mnoha odborníků má esenciální olej manuka pozoruhodný uklidňující vliv na srdce a mysl.

Stejně jako mnoho dalších esenciálních olejů je Manuka skutečnou alternativou k často neúčinným a nebezpečným léčivům používaným k léčbě stresu, úzkosti a deprese. Sice neexistuje žádná jistota, že nějaký esenciální olej pomůže zmírnit tyto hrozné emocionální stavy, avšak možnost, že pomohou, když jim dáme šanci, existuje a to zcela bezpečným způsobem oproti chemickým léčivům.

  1. Pro své antimikrobiální a antiseptické vlastnosti je manuka rovněž účinná v kosmetických prostředcích pro zanícenou, aknózní či jinak poškozenou pokožku. Olej může podporovat růst a regeneraci nových buněk a současně chránit jakoukoliv ránu před vznikem infekce. Manukový olej byl také shledán užitečným v boji proti impetigu.
  2. Zmírňuje projevy alergie na prach, pyl, nebo srst zvířat, stačí aplikovat na postižené místo pokožky.
  3. Lupy jsou nepříjemné pro každého a je velmi obtížné se jich trvale zbavit, i když utrácíte velké množství svých těžko vydělaných peněz za komerční výrobky proti lupům.Naštěstí existuje řada přírodních prostředků a esenciální olej manuka je jedním z nejúčinnějších.Lupy jsou typicky způsobeny nedostatečnou hydratací a ztrátou přirozeného tukového filmu na pokožce hlavy a esenciální olej manuka je skvělý způsob, jak s těmito příčinami zatočit.

K ošetření   lupů nebo jakékoliv  jiné infekce pokožky hlavy, jednoduše  přidejte do běžného šamponu a kondicionéru dvě nebo tři kapky esenciálního oleje manuka  a umyjte vlasy běžným způsobem.

Alternativně můžete přidat dvě, tři kapky na lžíci panenského kokosového oleje a vmasírovat směs do vlasů a vlasové pokožky před vypláchnutím vlasů jako obvykle.

  1. Manukový esenciální olej funguje také jako velmi účinný deodorant pro vaše tělo a nohy.

Vše, co musíte udělat, je přidat  3 nebo 4 kapky oleje manuka do běžného prostředku na mytí těla nebo přidat 5 nebo 6 kapek do vaší vany a nechat olej nasáknout do těla.

Aplikovat esenciální olej manuka na nohy vám pomůže snížit zápach stejně jako zamezit jakékoliv houbové infekcí nohou a prstů. Můžete jednoduše vetřít 5 nebo 6 kapek oleje  manuka do  chodidel nebo použít masážní olej obsahující manuku .

  1. Inhalace manuky může pomoci při léčbě různých respiračních potíží, včetně zánětu dutin, astmatu a příznaků nachlazení a chřipky. Stačí přidat několik kapek manuky do misky s horkou vodou a pod ručníkem inhalovat několik minut.

No řekněte sami, nevymyslela to Matka Příroda skvěle?


Manuka 100% esenciální olej

Leptospermum scoparium. Hojí ekzémy a poraněnou kůži, ulevuje při nachlazení.

[Fancy_Facebook_Comments]