Vladimír Velart
majitel PHYTOS
4. března

Palo Santo neboli Svaté dřevo

Palo Santo neboli Svaté dřevo je výsostně duchovní olej ze dřeva stromu Bursera graveolens, který je příbuzný kadidlu, myrze, kopálu nebo santalu, a pochází ze střední Ameriky. Panuje přesvědčení, že čím déle je dřevo mrtvé, tím kvalitnější olej z něj lze získat. Staří Inkové používali kouř z tohoto dřeva k očistě duše a ochraně před negativními vlivy. Esenciální olej získávaný parní destilací dřeva však, kromě spirituálních účinků, poskytuje široké spektrum zdravotních výhod.

Tyto vlastnosti jsou dány především vysokým obsahem limonenu, který bývá zejména v citrusech a v oleji ze dřeva je dosti neobvyklý. Svaté dřevo obsahuje dále alfa terpineol a karvon. Tyto sloučeniny mají nejrůznější antioxidační, protizánětlivé, sedativní, relaxační, anti-mutagenní a imunosupresivní vlastnosti, díky nimž je tento olej velmi vyhledávaný.

Proberme teď účinky Svatého dřeva podrobněji.

  1. Posiluje imunitu

Palo Santo stimuluje imunitní systém a detoxikuje tělo, a to buď prostřednictvím inhalace nebo při topickém použití (tedy indikací na pokožku v maximálně 3,4% ředění). Lze jej užívat i vnitřně (1-2 kapky na šálek čaje).

  1. Mírní chronickou bolest

Jako látka působící na nervová zakončení, může tento esenciální olej uklidnit křeče. Vliv má i na další poruchy související s nervovým systémem. To může pomoci zlepšit spánek a náladu, stejně jako uklidnit chronickou bolest svalů, kostí a nervů.

  1. Péče o kůži

Jak stárneme, elastin v naší kůži se začíná rozpadávat, což vede k ochabování kůže a k vráskám. Nicméně výzkum ukázal, že složky v esenciálním oleji Palo Santo mohou inhibovat (snižovat aktivitu) enzym elastázu, který je zodpovědný za rozbití elastinu v naší pokožce. To může pomoci zpevnit pokožku, zatímco ostatní antioxidanty v tomto oleji stimulují růst nových kožních buněk a minimalizují tak další známky stárnutí, například stařecké skvrny.

  1. Zlepšuje spánek

Sedativní účinky Palo Santo jsou dobře známy, takže použití malého množství esenciálního oleje naředěného olejem nosným na hrudi nebo krku před spaním, pomáhá mozku uklidnit se. To může přispět k nepřerušovanému a klidnému spánku, stejně jako k odpočatému pocitu po probuzení.

  1. Alergie

Studie zjistily, že palo santo může optimalizovat imunitní systém a zabránit zbytečným alergickým reakcím. Pravidelná inhalace tohoto oleje může omezit sezónní alergické reakce a inhibovat uvolňování histaminů v těle.

  1. Čištění vzduchu

Hořící Palo Santo bylo používáno k čištění domů, pokojů, duší a těl po tisíce let, ale odpařování oleje ze Svatého dřeva může být stejně účinné. Může eliminovat bakterie a viry, stejně jako nepříjemné pachy.

  1. Účinný repelent

Hmyz, třeba komáři, shledávají zápach Palo Santo obzvláště nepříjemným a vyhýbají se mu za každou cenu. Rozptýlení oleje v celém domě vás proto může chránit před nepříjemným hmyzem v létě, a tím pádem i před jakýmkoli onemocněním, které se prostřednictvím hmyzu šíří.


Palo Santo 100% esenciální olej

Bursera graveolens. Přírodní repelent a je vhodný k ošetření ran.

[Fancy_Facebook_Comments]