Petra Buzková
18. září

Přicházejí na vás podzimní splíny? Pomůže aromaterapie

Zdá se, že letos se počasí řídí podle kalendáře. Po teplém létě nastal se začátkem školního roku slušný podzim. Nevím jak pro vás, ale pro mě byl letošní prudký přechod do podzimu docela šok.

Tyhle chladné a deštivé dny provází úbytek energie, ospalost a obavy z nachlazení. Připočítáme-li nástup dětí do školy a kroužků a s tím spojené zařizování, vyzvedávání, organizování, vyjde nám září jako dost stresový měsíc. Jak se nezhroutit a udržet si dobrou náladu? S tím nám může pomoci aromaterapie. Které esence uvolní napětí? Jaké nás zahřejí? A co účinkuje na bolest v krku?

Zahřejte se

Během září si musíme zvykat především na méně sluníčka, nižší teploty a častější a studené deště. Nic nenavodí pocit tepla lépe než esenciální oleje ze zázvoru, kardomomu, hřebíčku nebo skořice. Nebojte se ani experimentovat a různé silice míchat. Jako základ pro hřejivé vůně se výborně hodí červený pomeranč nebo pačuli.

Možné je použít také bergamot nebo další citrusy: citron, limetku, grep. V rodinách s dětmi skvěle poslouží nejsladší z citrusových esenciálních olejů citrus reticulata neboli mandarinka. Zkuste třeba Tangerinku 100% přírodní silici od Phytosu.  Nebo speciální směs citrusů pro děti “Dětský svět”  Namíchat se samozřejmě dají jakékoliv oleje, ale následující tři „blendy“ spolehlivě zahřejí:

Babí léto: 10 kapek červeného pomeranče, 4 kapky zázvoru, 6 kapek pačuli

Podzimní pohoda: 8 kapek červeného pomeranče, 6 kapek limety, 6 kapek šalvěje (ta je navíc vskutku uklidňující!)

Teplo domova: 12 kapek červeného pomeranče, 3 kapky skořice, 3 kapky hřebíčku, 2 kapky muškátového oříšku

Skoncujte se špatnou náladou

Jak všichni víme, 23. září nastává podzimní rovnodennost a dny se začnou zase zkracovat. Stále delší noci a nedostatek slunečního svitu doprovází ztráta energie, někdy chmurná nálada, u někoho dokonce spánkové poruchy a deprese. Mezi uklidňující vůně patří levandule a bazalka. K dobrému spánku přispěje meduňka. Energii dodá borovice nebo rozmarýn, citrusy zase příjemně osvěží a probudí. A deprese a splíny? Uvádí se, že jedním z účiiných přírodních antidepresiv je bazalka. Proč asi jsou Italové stále veselí? Že by kvůli bazalce, která je typickou ingrediencí italské kuchyně? A právě bazalka je hlavní součástí indikační směsi Depresol, kterou vyrábí Phytos Natural s.r.o.

Podzimní chladná rána a časté plískanice se často podepisují na našem zdraví, obvykle v podobě nachlazení. Sice nejde o život, ale rýma, škrábání v krku a kašel není rozhodně nic příjemného. Provoňte si byt eukalyptem nebo tea tree olejem a uvidíte, bude se vám dýchat lépe. A ještě jednou šalvěj: nejenže uklidňuje, ale je také vhodná při bolestech v krku.

Podporujte správné zažívání

Změna ročního období není jen změnou teplot a délky dne, chtě nechtě se mění i náš jídelníček. Čerstvá rajčata, okurky, papriky, cukety nebo lilky ze zahrádky zůstávají už jenom v zavařovačkách na polici ve spíži. Jasně, namítnete že do supermarketu si pro krásně červená rajská jablíčka skočíte i v listopadu. Jenže kolik zdraví prospěšných látek asi bude mít rajče, které týden dozrávalo na korbě kamionu někde na evropských dálnicích? Prostě sezónu osvěžujících salátů a všemožných grilovaných specialit střídá sezóna hutných dýňových polévek, zvěřinových hodů, svatomartinské husy a zabijaček. To samozřejmě může představovat zátěž pro náš trávicí systém. Kupodivu i tady aromaterapie pomáhá. Blahodárný vliv má růže a esenciální oleje ze semen: z kmínu, anýzu nebo koriandru. A jestliže jste to na vinobraní přehnali s alkoholem, doporučuje se inhalace fenyklu.

Už je to tak: většina z nás neprožívá podzim zrovna radostně. Bezstarostné povalování se u vody, zmrzliny, dovolené, děti na táborech nebo u babiček, dlouhé teplé večery – to všechno je pryč. A přece jenom má tohle roční období svoje kouzlo. Kdybych byl básník, určitě bych psal o pastelově zbarvených lesích, o magických mlhách, o zvláštním světle zapadajícího slunce. Takže proč se zbytečně stresovat tím, že se léto proměňuje v zimu? Navíc když máme po ruce přírodní produkty, které nám pomůžou se s tímhle přechodem snáz vyrovnat? Mimochodem: příště si povíme, v čem spočívá blahodárný účinek aromaterapie a jaký vlastně mají aromatické látky vliv na tělesné a duševní funkce. Nuže, harmonický podzim!

[Fancy_Facebook_Comments]