Petra Buzková
20. srpna

Vedro a plísně nohou

Jak vyzrát na mykózu přírodní léčbou

Určitě je nás hodně těch, kteří milujeme léto. Výlety, koupání, grilování, dlouhé večery na čerstvém vzduchu. Jenže kombinace tepla a vlhkosti, pro ta naše středoevropská léta tak typická, je učiněným rájem pro plísně a kvasinky. A obzvlášť příjemně se tyhle mikroskopické houby cítí na nohou, nejlépe v uzavřené obuvi. Když připočítáme, jaké množství lidí se bosky promenáduje na koupalištích, vyhnout se teď plísním se zdá zhola nemožné.

Najdete spousty statistik s různými údaji o tom, kolik Čechů trpí mykózou. Čísla zas tak důležitá nejsou, ale faktem je, že s plísní nohou se už někdy setkal každý z nás. Ovšem i téhle chorobě se dá vcelku účinně předcházet. A pokud nás už obtěžuje, můžeme s ní taky pěkně zatočit, a to přírodní cestou. Co tedy na plísně platí?

Jak plísním předcházet

Především pomůže, tak jako se vším, chovat se preventivně. Prostě plísním dát co nejmenší šanci. Víme, že teplo a vlhko jim dělá dobře, čili jim tyhle životní podmínky co nejvíc zkazíme. V létě pokud možno nenosíme uzavřenou obuv ani ponožky, a když už třeba kvůli práci musíme, boty si řádně vybíráme. Dobře prodyšný materiál je určitě velké plus. Také se o boty staráme: večer je vyvětráme, vysušíme a ideálně si druhý den obujeme jiné. Zpocené nohy jistě zasluhují náležitou péči, takže pokud je to možné, během dne je opláchneme, zchladíme, vysušíme, převlečeme ponožky.

No jo. Jenže pak přijde chvíle, kdy vyrazíte s rodinou na koupaliště a po několika dnech ucítíte nepříjemné svědění mezi prsty na nohou. Příznaky počínající mykózy. Kůže pak začne bělat, odlupovat se, citelně pálit, nohy začnou zapáchat. Příznaky mykózy v rozpuku. Veškerá péče byla jakoby k ničemu, protože plíseň jste prostě chytili od někoho jiného. Naštěstí se nejedná o žádné těžké onemocnění. Kromě hromady přípravků z lékáren se všelijakým složením, existuje také dost způsobů, jak si s touhle nepříjemností poradit bez pomoci syntetik.

Co nemají plísně rády?

Z bylinné zahrady naší přírody si lidé dávno dokázali vybrat, co plísním nevoní. Ve Phytos zkombinovali hroznový olej s esencemi dobromyslu, exotické azadirachty indické a neméně obvyklé manuky, a vytvořili regenerační olej na nehtové plísně Toenol. Dobromysl, neboli oregáno má silný antimykotický účinek. Ten zesiluje novozélandská manuka, botanicky balmín metlatý, která je ve své domovině využívána jako všelék doslova od kořene po květ. Zajímavostí je, že z listů se získává esenciální olej s podobnými účinky jako Tea tree, jenže s opoznání intenzivnějšími. Mimochodem, Tea tree se díky svým silným antiseptickým vlastnostem hodí na leccos, ale v našem pojednání musíme zmínit právě jeho schopnost řešit problémy pokožky. Horká lázeň s pár kapkami Tea tree je dobrou alternativou kúry hypermanganem.

Toenol se tedy spíš hodí k péči o nohy v rozvinutější fázi mykózy. Naopak k preventivnímu ošetření doporučuji spíš sprej Demykol, obsahuje také pouze esenciální oleje. Dobře se s ním zachází, když si chcete vystříkat boty nebo osvěžit chodidla. Obsahuje mimo jiné levanduli nebo tymián, jež mají kýžené antiseptické vlastnosti. A navíc příjemně, svěže voní.

Všechno souvisí se vším

Někdy je ale náchylnost k mykózám způsobena ještě něčím jiným. Plísním se líbí nejvíc u těch z nás, kteří trpí ještě dalším onemocněním. Nebude překvapením, že tělo s oslabenou imunitou se invazi cizopasných hub bude bránit hůř. Takže se vyplatí imunitu posilovat. Určitě lze doporučit popíjení bylinných čajů, ale stejně tak lze vzpružit obranyschopnost organismu vhodně zvolenou aromaterapií. Kdo snese dřevité až zemité vůně, měl by se zajímat o katafray. Olej z kůry madagaskarského stromu je hojně používán v místním lidovém léčitelství, energetizuje, pomáhá při skleslosti a nerozhodnosti. Anebo rovnou můžete sáhnout po indikační směsi Imunol, spojuje účinky několika esenciálních olejů s jediným cílem. Tušíte jakým.

Takže milujme a užívejme si léto, bez nepříjemného pocitu na nohou, bez zápachu. Jde to. Každý si najde a prošlape svou vlastní cestu, ale věřím tomu, že s pomocí moudrosti přírody to bude cesta snazší.


Toenol

Směs 100% esenciálních olej pro léčbu nehtové plísně.

[Fancy_Facebook_Comments]