Hana Šafaříková
kreativec, majitelka eshopu HaŠa Spirit Shop
16. března

Březen měsíc žlučníku

Březen je podle tradiční čínské medicíny měsícem, kdy je nejvíce ohrožen žlučník. Pojďme žlučníku v této době věnovat pozornost, posílení a ochranu. Tak jako se na jaře probouzí příroda, tak i naše tělo potřebuje svou energii, která po zimě vyžaduje přetransformovat a směřuje v tomto období vzhůru. Pokud jste během zimy neodpočívali a nezískali dostatek energie, načerpejte ji během března. Jaro je pro naše tělo vhodným obdobím pro očistu a detoxikaci organismu.

Projevy oslabeného žlučníku

Na fyzické úrovni můžeme pociťovat bolesti kloubů, hlavně kyčlí, ramen, loktů nebo i kolen. Můžou se objevit i bolesti pod hrudní kostí, bolesti hlavy až migrény. Dalším projevem oslabeného žlučníku může být nespavost nebo nadýmání. Při větším oslabení žlučníku se často objevují žlučníkové kameny, záněty žlučníku a v tom nejhorším případě žlučníkové nádory. Nenechme to dojít až tak daleko a svůj žlučník posilněme.

Na psychické úrovni pak můžeme pociťovat krátké a rychlé projevy zlosti až hysterie. Vysíláme agresivní energie a hněv, který může být i potlačovaný. Žlučníkové kameny vyjadřují zhmotněné, zkamenělé agrese a zloby. Obezřetní bychom měli být tam, kde pociťujeme strach stát si za svými potřebami a názory, nebo když potlačujeme emoce a vyhýbáme se konfliktům. To může vést až k žlučníkové kolice. Oslabenou funkci žlučníku můžete poznat i z nerozhodnosti a bojácnosti.

Jak posílit žlučník?

V prvním případě odlehčete jídelníček. Vynechejte tučná a smažená jídla alespoň v průběhu března a dubna. Pokud se u vás již nějaké žlučníkové potíže projevily, vynechejte i živočišné produkty včetně mléka. Vyřaďte ze svého života všechny chemické preparáty a dochucovadla. Druhou oblastí pro posílení žlučníku je i posílení stavu duševního. Věnujte se častěji věcem, které vás dělají šťastnými a které máte rádi. Pokud možno zachovejte chladnou hlavu, jestliže vás někdo rozčílí. Vzpomeňte si, že jde o vaše zdraví. Máte právo nereagovat na názory a postoje plné zloby a rozčilení. Tím, že nebudete reagovat neprojevíte svou slabost, právě naopak. Projevíte sílu a úctu ke svému tělu. Navíc takové útoky se netýkají vás, ale je to něco, co daná osoba ventiluje a potřebuje na někoho „prsknout“.

Potraviny na posílení žlučníku

Začínejte ráno sklenicí teplé vody s citrónem. Vhodná jsou teplá jídla v kombinaci se syrovou zeleninou. Do svého jídelníčku zařaďte kyselé zelí, saláty, ředkvičky, ředkev, pampelišku, čekanku, kopřivu, polníček a červenou řepu. Z obilovin určitě nevynechejte bulgur, kuskus, špaldu a rýži. Vhodnými luštěninami jsou bílé a červené fazole. Do jídelníčku přidejte taky hlívu ústřičnou. V březnu konzumujte vše, co je přirozeně kyselé a zelené. Podpořte žlučník i různými bylinkovými čaji, které obsahují hořčiny a jsou močopudné – kopřivový čaj, čaj lapacho, ostropestřec mariánský a citrónová tráva. Vhodným doplňkem stravy je určitě chlorella, spirulina nebo zelený ječmen. Během detoxikace myslete na dostatečné množství tekutin, pijte hlavně vodu. Pokud toužíte po smíchané bylinné směsi, vyberte čaj, který bude obsahovat mátu peprnou, list smetanky, nať čekanky, list ostružiníku, květ měsíčku, kořen kurkumy, nať řepíku, nať jablečníku nebo kořen omanu.

Pokud vás žlučník už trápí a prevence vám nepomůže, doporučuje se po ránu konzumovat přes noc namočené mandle, a to dlouhodobě.

Pro posílení žlučníku můžete využít i aromaterapii. Žlučník je jedním z orgánů, který je součástí čakry solar plexu. Pro jeho aktivaci, a tím i aktivaci této čakry, doporučuji čakrový esenciální olej Solar plex. Aktivovat ji můžete také tím, že budete trávit co nejvíce času na slunci.

Nezapomínejme, že všechny výzvy, kterým v životě čelíme, jsou tu pro nás, aby nám pomohli vyrůst. Berme je všechny jako krásný dar od života a přijímejme je s láskou.


HaŠa Spirit Shop

Nabízím výrobky zaměřené na energetické centra - čakry - čakrové čaje, čakrové aroma lampičky, šperky.

[Fancy_Facebook_Comments]