Kateřina Petríková
15. července

Jak zařadit aromaterapie do jógové praxe

Lehké jógové pohyby hladí vaše tělo, chodidla se pevně dotýkají podložky, tělo plyne v jemném rytmu dechu. Smysly jsou stažené, mysl klidná. Jóga je o spojení našeho těla a duše, naší duše a světa kolem nás. I když se v posledních letech rozšířily mnohé jógové styly, tahle hlavní myšlenka je stále stejná. Poměrně novým trendem je také propojení jógy s citlivými a dobře zvolenými prvky aromaterapie. Pojďme se podívat, jak na to!

Prohloubení účinků

Tak jako jóga sahá svými kořeny daleko do historie i první využití aromatických rostlin se formovalo hluboko před začátek našeho letopočtu. Oba tyto obory mají obrovské terapeutické účinky a dokáží s našim tělem, mentální pohodou i zdravím dělat divy. Spojit tedy tyto světy dohromady a nechat je navzájem spolupracovat působí velmi přirozeně a blahodárně. Účinky obou se mohou navzájem prohlubovat a podporovat.

Zacvičíte-li si v jarním období sestavu na cesty dýchací, přidáte vhodnou očistnou dechovou techniku, a ještě provoníte místnost správně vybraným esenciálním olejem, máte mnohem větší pravděpodobnost, že se dostaví kýžený výsledek. Velmi oblíbené jsou také sestavy podle jednotlivých čaker doplněné odpovídajícími vůněmi či lekce zaměřené na úlevu od stresu.

Provoňte prostor, v němž cvičíte

Nejméně násilným a přirozeným zařazením vůní do jógové praxe je provoněná místa, kde se cvičení věnujeme. Ověřených způsobů je několik. Jednoznačně nejsnazší je využití aromalamp na svíčku či elektrických difuzérů. Stačí trošku vody a pár kapek esenciálního oleje. Množství závisí na zvolené vůni a kvalitě produktu.

Velmi snadné je také použití předem namíchané směsi ve spreji, kterou jednoduše rozprášíte do vzduchu. Mnohem autentičtější a k experimentům vybízející je vytvoření vlastní rozprašované vonné směsi. Stačí promíchat 5 až 7 kapek oleje se čtvrt litrem teplé vody a rozptýlit v průběhu nebo těsně před začátkem cvičení do místnosti.

Masírujte sami sebe

Mezi méně časté využití patří automasáž. Směsi je možné nanášet prakticky kamkoliv, a to klidně na celé tělo nebo jen na jeho části, jako jsou kupříkladu spánky, obličej či zápěstí. Tady je potřeba být opatrnější, směsi míchat jemné a ideálně předem vyzkoušet, zda na naší pokožce nevyvolávají nepříjemnou či dokonce alergickou reakci.

Snadným řešením je opět nakoupení hotových masážních olejů disponujících nějakým konkrétním účinkem či záměrem vymyšleným výrobcem. Nicméně ani vytvoření autentické směsi přímo sobě na míru není nic složitého. Stačí smíchat 50 ml nosného rostlinného oleje s odpovídajícím množstvím esenciálních olejů, což je cca 30 až 35 kapek při přípravě masážního oleje pro dospělé. Někdo volí dokonce kapek 40. Potřebná je chuť zkoušet a hrát si.

Jaké volit vůně?

Každá jógová praxe by měla mít svůj určitý záměr. Můžeme cvičit sestavy zaměřující se na jednotlivé čakry či meridiány, sestavy bojující se stresem a únavou, sestavy na klidný spánek či naopak podporu energie. Právě požadovaný účinek se pak pomocí aromaterapie pokoušíme prohloubit a zintenzivnit. Doporučit tedy jednu konkrétní vůni je absolutně nevhodné. V dalších textech se proto postupně budeme věnovat různě zaměřeným jógovým sestavám a přiřazovat k nim vhodné vůně.

Jak vybrat lekci aroma jógy?

Nechcete-li experimentovat sami doma, zkuste se vydat na vedenou lekci aroma jógy. Pamatujte ale na to, že vytvořit kvalitní lekci aroma jógy pro větší skupinu je velmi náročné, a tak trochu ožehavé, jelikož každý jedinec má své vlastní potřeby, preference, náladu a žena třeba i fázi cyklu. Vůně, které jedni zbožňují, druzí nesnesou a dráždí je.

Jak tedy vybrat? Lektor musí mít dostatečné znalosti a být velmi citlivý a vnímavý. Pro začátek by měl volit velmi nekonfliktní vůně, které jsou spíše jemnější, bývají pozitivně přijímány většinou lidí a přinášejí zcela minimální riziko nevhodné reakce či alergie. Lektor by měl na jednotlivé vůně upozorňovat a vysvětlovat jejich účinky předem, aby studenti stihli dopředu reagovat v případě nevhodnosti vůně.

Nic z toho ale nezjistíte předem, buďte proto napoprvé opatrní a vyzkoušejte klidně i několik různých lektorů, abyste si vybrali někoho, kdo přistupuje k celé problematice zodpovědně a s láskou. Lektor by vám měl sednou jak svým citlivým přístupem, tak povahově a lidsky. A hlavně by měl mít potřebné zkušenosti z obou oborů.

[Fancy_Facebook_Comments]