Petra Buzková
10. ledna

Arganový olej. Marocký elixír mládí

Arganový olej. S arganovým olejem. Díky arganovému oleji. Častokrát skloňované slovo současnou kosmetickou scénou jistě nemohlo ujít vaší pozornosti. Není divu, že se s ním dnes a denně potkáváte ve spoustě krémů a jiných zkrášlovacích výrobků. Plody argánie trnité totiž obsahují ty nejcennější látky, které lidská pokožka může potřebovat.

Není olej jako olej

Ovšem mnoho kosmetických firem arganový olej do svých produktů pouze přidává, mnohdy ve stopovém množství, jen aby se na etiketě mohli holedbat. Pozornost bych ale rád zaměřil na jeho čistou podobu, protože jen v té se skrývá pravý poklad. A v jeho domovině to dobře vědí.

Argánie trnitá, jak už napovídá název, je trnitý, suchomilný strom vyskytující se pouze v Maroku. Podobá se olivovníku, ale jeho plody jsou žluté peckovice. Právě z nich se získává arganový olej. Pro použití v kuchyni se plody nejprve upraží, aby se zbavily nahořklé chuti. Ke kosmetickým účelům se užívá rovnou, a proto je také průzračnější, zlatavý až bronzový.

Tajemství arganového oleje

V čem tedy tkví jeho kouzlo? Díky vysokému obsahu tokoferolů, esenciálních mastných kyselin, karotenu a vitaminů E a F mimořádně příznivě působí na výživu pokožky. Zrovna „éčko“ je klíčovým vitamínem chránícím naši kůži před škodlivým UV zářením, „efko“ hydratuje pokožku a zpomaluje proces stárnutí buněk. Specifické mastné kyseliny zase ulevují při ekzémech, akné a popáleninách. Také k vlasům se chová šetrně: snižuje suchost pokožky hlavy a vyživuje, čímž dodává vlasům pevnost a lesk.

 

 

Za všechno můžou kozy

Mohlo by se zdát, že arganový olej se jako zjevení objevil teprve nedávno. Ale jakkoli jsme dnes schopni popsat jeho účinky vědeckým pohledem, v místě jeho výskytu jsou o něm lidé přesvědčeni věky. Tradičně je součástí severoafrické kuchyně i pečujících mastí. Plody argánie jsou dosud vytloukány berberskými ženami na kamenných mlýncích, což zabere dost času, a tak na jeden litr oleje připadá 30 kg plodů! To stejné množství olivového oleje vymačkáte už z 5 kg oliv.

Zajímavý je také způsob sběru. Někdy zemědělci počkají, až zralé plody spadnou na zem, jiní je shazují pomocí dlouhých tyčí. A někteří nechávají pracovat kozy. Ano, čtete správně. Neboť i kozy argánii milují, po plodech lačně poskakují a lidé pak už jen sesbírají ceněná jádra – z kozích bobků. Není v tom snad něco kouzelného?

 

 

Vysoce ceněný

Ale je v tom také mnoho vzácného. Arganový olej lze získat jen tímto tradičním způsobem z arganových hájů mezi Atlantikem a pohořím Atlas v Maroku. Veškerá naše vášeň pro arganový olej naráží na jeho cenu. Na druhou stranu právě cena výsledného výrobku je spolehlivým indikátorem, jak velké množství marockého zlata se v něm vyskytuje.

Ve Phytos nabízejí čistý, za studena lisovaný arganový olej. Hodí se nejen ke kosmetickému ošetření pleti nebo masážím těla, ale ocení jej také lidé s kožními problémy: akné, ekzémy a lupénkou. V případě, že si vyrábíte domácí kosmetiku, přidávejte ho do pečujících krémů, čisticích pleťových vod či šampónů. A pokud vás na domácí výrobu čehokoli příliš neužije, zkuste už připravený, čistě přírodní šampón Arganový pro poškozené vlasy. Neobsahuje žádné sírany, parabeny nebo podobné látky a je obohacen o aloe vera.

Ale ať už budete používat tenhle zlatý elixír mládí v jakékoliv formě, teď už budete vědět, proč se skloňuje ve všech pádech. Na každý pád je to prvotřídní kosmetická substance.


Arganový olej

Arganový olej - rostlinný olej lisovaný za studena. Marocký elixír mládí

[Fancy_Facebook_Comments]